VÝLET NA HRAD SIVÝ KAMEŇ - Október 2021

     Po prerušení klubových stretnutí z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie sa členovia nášho klubu rozhodli uskutočniť dňa 16.10.2021 turistický výlet na zrúcaninu hradu Sivý kameň. Zvyšky hradu Sivý Kameň sa nachádzajú priamo v obci Podhradie, neďaleko Prievidze, pri obci Lehota pod Vtáčnikom.

     Stretnutie sa uskutočnilo v obci Lehota pod Vtáčnikom na konečnej zastávke autobusov v časti Dúbrava. Odtiaľ sme sa pobrali do Podhradia nakoniec obce, skadiaľ za pár minút serpentínami sme prišli až na vrch andezitového kopca, kde sa zvyšky hradu nachádzajú. Príroda je tu naozaj pekná a z okolia hradu je možnosť pokochať sa pohľadmi nielen na okolitú prírodu v časti hradu, ale aj výhľadom na okolité obce. Z hradného vrchu sa otvára na západ výhľad na Hornonitriansku dolinu od Bojníc po Partizánske a na bizarné útvary rozpadajúceho sa andezitového lávového prúdu na severe a východe s hlboko zarezaným potokom. Obec Podhradie je východiskom žltej turistickej značky na hrebeň pohoria Vtáčnik a na jeho rovnomenný najvyšší vrchol. V okolí sú prevádzkované svahy milovníkmi klzákových padákov. Chránený prírodný výtvor Sivý kameň - Bralnatý reliéf vzniknutý rozpadom andezitového lávového prúdu a rozdelený prielomom potoka, so zvyškami zrúcanín stredovekého hradu.

     Na vrchole hradu a v jeho blízkom okolí sme si oddýchli a potom už sme sa pobrali späť so zastávkou v Penzióne Sivý kameň, kde padlo vhod občerstvenie.

     Počasie bolo pekné a tak sme mohli skonštatovať, že i akáto nenáročná turistika padne človeku vhod ako relax a poskytne aj možnosť pokochať sa krásami našej slovenskej prírody.

(viac na stránke Fotogaléria)